O autorze
Jesteśmy grupą studentów, którzy uznali, że w polskojęzycznym Internecie brakuje odpowiedniej strony poświęconej ich hobby – Iberoameryce. Odpowiedniej, czyli żywej, na wysokim poziomie merytorycznym i językowym, ale skierowanej również do laików, a nie tylko pasjonatów. Naszym celem jest pogłębianie swojej wiedzy o Ameryce oraz przekazywanie jej dalej. Wspólnie prowadzimy stronę www.iberoameryka.com i fanpejdże
Iberoameryka oraz W rytmie Iberoameryki.

Nowa produkcja Spielberga o ludobójstwie w Gwatemali

Steven Spielberg
Steven Spielberg Flickr.com / Trish
Żołnierze przyszli do wioski Las Dos Erres w nocy. Gdzieś pomiędzy szóstym, a siódmym grudnia 1982 roku wymordowali tam około 250 osób. Film „Szukając Oscara” opowiada historię dwóch chłopców, którym udało się przeżyć.

Rzeź w Las Dos Erres

Nad ranem pośrodku spalonej wioski i martwych ciał mieszkańców Las Dos Erres stanęła piątka dzieci. Trzy nastoletnie dziewczynki i dwóch małych chłopców, którym udało się gdzieś schować, gdy pojawiło się wojsko. Wyszli za wcześnie. Komandosi zgwałcili i zabili dziewczynki, a chłopców – jasnoskórych i zielonookich – zabrali. Tamtej nocy tylko 5-letniemu Ramiro Osorio i 3-letniemu Oscarowi Ramírezowi udało się uniknąć losu rodziców i sąsiadów – torturowanych, gwałconych, przesłuchiwanych i zakopanych w ziemi.


Rzeź w Las Dos Erres to tylko jeden z wielu masowych mordów dokonanych przez wojsko w trakcie wojny domowej. W latach 1960-1996, ok. 240 tys. Gwatemalczyków straciło życie lub zaginęło. Czym mieszkańcy Las Dos Erres zasłużyli na śmierć? Prawdopodobnie tym, że nie chcieli na polecenie wojska patrolować odległych regionów. Zaczęto ich oskarżać o sprzyjanie partyzantom. Wojskowi nie mieli dowodów, na miejscu okazało się, że w całej wiosce nie ma broni, której szukali. Mimo to zabili mieszkańców, a winę zrzucili na partyzantów.

Dlaczego teraz?

Kiedy w 1994 grupa argentyńskich antropologów sądowych wykopywała kości należące do 167 dorosłych i 67 dzieci do 12 roku życia, lokalny oddział wojskowy nie spuszczał ich z oka. Próbowali ich zastraszyć, puszczając głośną militarną muzykę i chodząc za nimi jak cienie. Oddział wciąż był pod rozkazami tego samego oficera, który prawdopodobnie zlecił rzeź sprzed 30 lat.


Traktat pokojowy z 1996 r. wprowadził w Gwatemali amnestię. Nie obejmuje ona przypadków tortur, ludobójstwa oraz przymusowych zniknięć, jednak w praktyce wielu oficerów odpowiedzialnych za masowe mordy nigdy nie stanęło przed sądem. Brakuje dowodów i świadków, nikt nie czuję się na tyle bezpieczny żeby ryzykować.

Historia rzezi w Las Dos Erres byłaby kolejną nierozwiązaną zagadką, gdyby nie uporczywość prokurator Sary Romero i odnalezienie porwanych z wioski chłopców. Były wojskowy, Santos López Alonzo, został oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości i uprowadzenie Ramira Osorio. Deportowano go z USA w sierpniu 2011 roku. Ramiro doskonale pamiętał tamtą noc w Las Dos Erres. Przez swojego nowego opiekuna był traktowany jak niewolnik. Zupełnie inna jest historia Oscara, który doczekał się własnych dzieci, nie podejrzewając, że ten, którego uważał za ojca, zabił jego prawdziwych rodziców.

Spielberg i Fundacja Shoah

Te dwie historie stały się tematem filmu „Szukając Oscara”, wyreżyserowanego przez Ryana Sufferna. Za produkcję dokumentu odpowiedzialny jest duet Franka Marshalla i Stevena Spielberga, działającego z ramienia Fundacji Shoah. Fundacja założona przez Spielberga w 1994 roku powstała w celu zebrania świadectw i relacji osób, które przeżyły Holocaust. Potem zajęła się także gromadzeniem świadectw na temat innych ludobójstw: w Armenii, Rwandzie i w Chinach. Fundacja pierwszy raz zajmuję się przypadkiem ludobójstwa w Ameryce Łacińskiej. Zebrano już setki świadectw – będzie to najpełniejsze istniejące archiwum relacji naocznych świadków jakie pozostanie po gwatemalskiej wojnie domowej.

Reżyser Ryan Suffern wyjaśnił, że opowiedzenie historii Las Dos Erres jest ważne także po to żeby zrozumieć rolę jaką spełniły Stany Zjednoczone w tym, co wydarzyło się w Gwatemali.
„Ta historia ma wiele odcieni, chodzi nie tylko o samo ludobójstwo, ale również amerykańską politykę zagraniczną i imigracyjną. Użyjemy tego filmu, żeby pokazać ludziom, co tu się wydarzyło. Mamy nadzieję, że Amerykanie zrozumieją, dlaczego mieszkańcy Gwatemali czy Hondurasu tu przyjeżdżają i od czego uciekają.”

Tusia Nowak
iberoameryka.com
Iberoameryka na Facebooku
W rytmie Iberoameryki


Źródła:
http://kaosenlared.net/steven-spielberg-lleva-a-la-pantalla-historia-de-masacre-en-guatemala/
http://www.haaretz.com/jewish/features/1.693975
www.prensalibre.com/vida/escenario/steven-spielberg-lleva-a-la-pantalla-historia-de-masacre-en-guatemala
https://www.propublica.org/article/finding-oscar-massacre-memory-and-justice-in-guatemala
Trwa ładowanie komentarzy...